Rendelőnk telefonszáma:

+36 1 445 0011

Amennyiben a szám foglalt kérjük hívja a központi recepciónkat az alábbi elérhetőségen

+36 1 700 3930

Gyökérkezelés után

A fogfájdalommal sokan csak nagyon későn fordulnak fogorvoshoz, hiszen attól tartanak, hogy a történet csak a fog kihúzásával végződhet. Ez ugyan gyakran megesik, viszont a sérült fog sok esetben megmenthető egy gyökérkezelés segítségével. Mit jelent ez, milyen esetekben alkalmazzák a gyökérkezelést és miért fontos a gyökérkezelés utáni előírások betartása? Minden, amit fontos tudni a gyökérkezelés utáni fájdalomról!

Ahogy már feljebb is említettük, a gyökérkezelésről sokak fejében negatív kép él, pedig valójában ez egy fogmentő eljárás, amivel akár évekkel is meghosszabbíthatjuk a fog élettartamát. Fontos, hogy tisztában legyünk vele, mikor kell gyökérkezelni a fogat, milyen tünetek számítanak normálisnak gyökérkezelés után és mikor kell mindenképpen fogorvoshoz fordulnunk a gyökérkezelés utáni fájdalommal.

Egy kis anatómia – hogyan épül fel a fog és mi az a foggyökér?

A fog két nagy részből, a koronából és a foggyökérből áll. Az egész fog felépítése réteges: a külsőt fogzománcnak, a középsőt dentinnek, a belső réteget pedig fogbélnek, pulpának hívják. Ezt a legbelső réteget erek és idegek hálózzák be, amik végig futnak a gyökéren keresztül és a fogágy felől, a gyökércsúcson át kilépnek a fogakat körülvevő csontállományba.

Itt alakul ki tehát maga a fájdalom és a gyulladás és mivel ez egy nagyon zárt rendszer, a gyulladás pedig duzzanattal jár, nagyon nagy fájdalmakat képes okozni. Mivel minden fog külön szervnek számít, ezért egy fog kihúzása gyakorlatilag amputációnak számít.

Mikor van szükség gyökérkezelésre?

Akkor, ha a pulpában vagyis a fog belsejében lévő idegek megsérülnek, a fog gyulladással válaszol, bizonyos esetekben akár el is halhat. Ilyenkor az elhalt fogban az erek és idegek helyét sajnos baktériumok veszik át, amik a gyökéren keresztül a csontba jutva megbetegítik a csontállományt. Sajnos nem mindig jár fájdalommal a folyamat: egy elhanyagolt lyukas fog vagy előrehaladott szuvasodás is okozhat komoly problémákat.

Előfordulhat, hogy egy évekkel ezelőtti, nagy kiterjedésű tömés alatt a fog csendben, mindenféle fájdalom nélkül elhal, és már csak a gyökerek körüli nagymértétű gyulladás lesz látható a röntgenfelvételeken. Fogpótlás készítése során is előfordulhat, hogy a hosszútávú eredmény érdekében egy panaszmentes fog gyökérkezelését kell elvégezni.

Mi a gyökérkezelés célja?

A gyökérkezelés célja az, hogy a fertőzés, gyulladás megszüntetésével lehetővé tegye a maradék ép foganyag és a foggyökér felhasználását, az eredeti fog funkciójának és esztétikumának helyreállítását.

Milyen tünetek esetén számíthatunk gyökérkezelésre?

Bármilyen fogfájdalom esetén mindenképpen jobb azonnal fogorvosi időpontot foglalni, hogy elkerüljük a nagyobb problémát. Ne mondjuk le az időpontot akkor sem, ha addigra elmúlt a fogfájdalom, hiszen ez nem jelenti azt, hogy a probléma meg is oldódott volna! A fájdalmat elmulaszthatják fájdalomcsillapítók, gyulladáscsökkentők, de abban látatlanul soha nem lehetünk biztosak, hogy nem a fogbél elhalásáról van-e szó.

Fogorvosi kezelésre van tehát szükség, ha valamelyik alábbi tünetet tapasztaljuk:

  • visszatérő vagy állandósult fájdalom

  • rágási, ráharapási fájdalom

  • hidegre, melegre lassan múló fájdalom

  • éjszaka jelentkező lüktető fogfájdalom

  • íny- és/vagy arcduzzanat

  • gennyes ürülés a fog környékén

A gyökérkezelés folyamata

Már a fájdalmas tünetek első megjelenésekor forduljunk fogorvoshoz, hiszen ekkor van a legnagyobb esély arra, hogy a gyökérkezelés segítségével a fogorvos megmentse a fogat. A kezelés megkezdése előtt az orvos fogröntgent is végez, hiszen így tudja biztosan megállapítani, hogy a gyulladás megszüntetésével megmenthető-e még a fog. A gyökérkezelés mindig többlépéses, kivéve a sterilen megnyitott pulpa esetében.

A gyökérkezelés első alkalma:

  1. Az orvos helyi érzéstelenítőt ad be, csak ezután kezdődik maga a gyökérkezelés. Nagyon gyulladt, előrehaladott állapotú fogaknál sajnos nem mindig kielégítő a zsibbasztás. Ha nagyon fájdalmas az eset, akkor léteznek olyan anyagok, melyek 1-2 nap alatt a fog koronai részébe bezárva megnyugtatják a fogat és ekkor csak a második kezelés alkalmával kerül sor a tényleges gyökérkezelésre.

  2. A fogorvos eltávolítja a szuvas részeket, megnyitja a fogat. A koronai (pulpakamra) és gyökéri (gyökércsatorna) részekből eltávolításra kerülnek a gyulladt vagy elhalt szövettörmelékek – így egy üreges tér keletkezik.

  3. A beteg fogból eltávolítják a pulpát, vagyis az idegeket is.

  4. Kitisztítják a gyökércsatornákat és speciális gyógyszeres töméssel fedik be őket. Erre általában kalcium tartalmú pasztákat használnak, de intenzív fertőzés fennállásakor jodoformmal, antibiotikummal is kombinálják.

A gyökérkezelés további alkalmaival:

  • Amennyiben az első kezelés után fáj a fog vagy egyéb lüktető fájdalom jelentkezik, a következő alkalommal a gyökércsatorna tisztítását és gyógyszeres ellátását végzi el az orvos. Ezt addig ismétli, míg a fog tünetmentessé nem válik.

  • Ha a panaszok elmúltak, a csatornák végleges gyökértömést kapnak.

  • A gyökértömés után pár nappal a fogat esztétikus fogtöméssel vagy úgynevezett inlay-el zárják le, esetleg porcelán koronát kap a páciens.

Milyen tünetekre számíthatunk a gyökérkezelés után?

Természetesen nem kell egyből a legrosszabbra gondolni, ha a gyökérkezelés után fájdalmat, arc- és/vagy ínyduzzanatot észlelünk: ez egyáltalán nem ritka. Normális esetben fájdalomcsillapítóval ez megszüntethető és rendszerint 1-2 napon belül el is múlik. A legutolsó alkalmak, tehát a végleges gyökértömés behelyezése után is érzékeny lehet a fog 2-3 napig. A statisztikák szerint egyébként a gyökérkezelések 90-95%-a sikeres és semmilyen utókezelést nem igényel. Mégis milyen tüneteket bírhatnak figyelmeztető jellel számunkra gyökérkezelés után?

Felduzzadt arc gyökérkezelés után

Ha 1-2 nap után ilyet tapasztalunk, az általában annak a jele, hogy nem sikerült a gyökércsatornák minden gyulladását megszüntetni – esetleg újabb gyulladás, gócpont alakult ki. A kórokozók ilyenkor átjutnak a gyökércsatornán keresztül a környező lágyszövetekbe. A panasszal mindenképpen forduljunk kezelőorvoshoz, aki vagy antibiotikum-kúrát alkalmaz vagy további lépéseket tesz a gyulladás megszüntetésére.

Gyökérkezelés utáni lüktető fájdalom

A lüktető fájdalom semmiképpen nem tartozik a gyökérkezelés utáni általános tünetek közé. Ez mindenképpen annak a jele, hogy a gyökércsatornában gyulladást okozó baktériumok maradtak. Ennek az a következménye, hogy a gyökércsúcs környéke, az állcsont és lágyszövet is gyulladásba jön. 

A másik lehetőség, hogy a gyökérkezelés után a csatornában maradt egy élő idegszövet. Ez jellemzően a gyökérkezelésnek abban a fázisában fordulhat elő, amikor még ideiglenes tömés van a fogban – mindenesetre lüktető fájdalom esetén forduljunk fogorvosunkhoz!

Harapási fájdalom gyökérkezelés után

Az érzékenység 2-3 napig normálisnak tekinthető. Ilyenkor a fog fokozottan reagálhat a melegre, a hidegre vagy a harapás során ránehezedő nyomásra is. Ha nem hat a fájdalomcsillapító vagy a tünet hosszabban áll fenn, keressük fel a kezelőorvosunkat.

Gyökérkezelés utáni gyulladt íny

A gyökérkezelés után az íny érzékeny lehet a kezelés alatt használt gumilepedő kapocs miatt. Ha több napig fennállnak a tünetek, akkor szintén az állhat a háttérben, hogy a gyökércsúcsot nem sikerült teljes mértékben megtisztítani a baktériumoktól. Ilyenkor a fog körül íny duzzadt, vörös lehet, hiszen a lágyszövetekben is kialakul egy heveny gyulladás. Ritka, de előfordul, hogy az ínyen keresztül alakul ki egy úgynevezett kivezető nyílás, amelyből váladék ürülhet. 

Milyen gyógyszereket írhat fel az orvos gyökérkezelés után? 

A fogorvos általában gyulladáscsökkentőket és fájdalomcsillapítót javasol, súlyosabb gyulladás esetén pedig antibiotikumot ír fel. A gyógyszerek szedésekor tartsuk be az útmutatást: rendszeresen, a megadott mennyiségeket vegyük be. Antibiotikumos kezelés során az emésztőrendszerünk védelme érdekében szedjünk valamilyen probiotikumot is. Ha a kezelés alatt az alábbi tünetek közül bármelyiket észlelnénk, azonnal függesszük fel a gyógyszerek szedését, mert valószínűleg allergiával, érzékenységgel állunk szemben:

  • vérnyomás esése

  • légzési nehézségek

  • duzzanatok a bőrön vagy a lágy részeken (ajkak, torok)

  • szédülés

  • viszketés

  • erős hányás, hasmenés

Mikor szükséges azonnal orvoshoz fordulni a gyökérkezelés után?

A gyökértöméssel lezárt fogból a gyulladás már nem terjed tovább, azonban a régi gyulladásnak ki kell tisztulnia. A fájdalom napról napra fog csökkenni, majd teljesen megszűnik. A lüktető fájdalom semmiképpen nem mondható normálisnak gyökérkezelés után. Ez vagy annak a jele, hogy maradt még ideg a fogban vagy azt jelzi, hogy nem sikerült minden gyökércsatornát feltárni és a gyulladás továbbra is fennáll. Ha bármelyik tünetünk nem szűnik meg 2-3 nap után, vagy a fájdalomcsillapítók nem hatnak – mindenképpen keressük fel a fogorvosunkat, mert lehet, hogy további gyökérkezelésre van szükség. 

Hogyan csökkenthetők a gyökérkezelés utáni panaszok?

A gyökérkezelés utáni fájdalomcsillapítás

A megfelelő gyógyulás és a fog újbóli fertőzésének megelőzése érdekében mindenképp tartsuk be fogorvosunk útmutatását és gyógyszerszedési javaslatait.

Gyökérkezelés után, amíg az ideiglenes tömés van a fogban, mindenképpen kerülni kell az érintett oldalon történő rágást. Javasolt a puha állagú ételek fogyasztása – ezeket is vágjuk kisebb falatokra.

Kerülendő élelmiszerek a szénsavas, cukros üdítőitalok, kávé, tea, valamint alkohol fogyasztása, hiszen a cukros és savas közeg kedvez a baktériumok elszaporodásának. Szintén nem javasoltak a rágós, ragacsos élelmiszerek, amik könnyen beleragadhatnak a kezelt fogba, kilazítva ezzel az ideiglenes tömést.

A gyökérkezelés utáni szájhigiénia

A szájhigiénia fokozottan fontos a gyökérkezelés után. Ha mást nem ajánl a fogorvosunk, akkor a fogselyem, a fogköztisztító és a szájzuhany mindenképpen hasznos.

  • Ha eddig nem is tettünk ilyet, mostantól mindenképpen rendszeresen tisztítsuk a nyelvünket, mert rengeteg baktérium tapad meg rajta.

  • Kúra-szerűen használjunk speciális szájvizet, ami segít az ínygyulladások kezelésében. Hosszabb távon inkább a gyógynövényes, drogériás használata ajánlott.

Fogproblémák megelőzése

A foggyulladás egyik leggyakoribb oka a szuvasodás, amikor a baktériumok a zománc elpusztítása után a fog belsejében, a pulpában okoznak problémát. A szuvasodás általában 2 helyen: a fogak rágófelszínén és a szomszédos fogakkal érintkező pontokon alakul ki. 

  • A rágófelszín mély barázdái esetén akár felnőttkorban is jó megoldás a barázdazárás. Ezt a zománcfelszínen végzik, amíg az orvos nem látja nyomát a szuvasodás jeleinek.

  • A szomszédos fogak egymással érintkező felületei komoly veszélynek vannak kitéve. A megelőzéshez mindenképpen használnunk a kell a fogselymet, hiszen csak ezzel tisztíthatjuk ki ezeket a helyeket megfelelően.

A gyökérkezelés hosszú távú következményei

A gyökérkezelés akár évtizedekkel is meghosszabbíthatja a fogak életét, ugyanakkor az egyéni anatómiai variációk nagyban befolyásolják a kezelés sikerességét. A hagyományos gyökérkezelésnek – az orvos felkészültségétől és szándékától függetlenül – vannak olyan akadályozó tényezői, melyek miatt nem vállalható garancia.

A gyökérkezelés sikerességét befolyásoló tényezők:

  • Görbe foggyökerek

  • Feltáratlan gyökércsatornák, elágazások

  • Nehéz szájnyitás

  • Nehezen elérhető hátsó rágófogak

  • Erősen rongálódott fog, nagy mértékben kiterjedt gyulladás

  • Tűbetörés, gyökérperforáció

  • Régebben gyökérkezelt fog, mely még mindig a gyulladás jeleit mutatja

Szükséges-e gyökérkezelés után a korona vagy elég a tömés?

A fog koronai részét a gyökértömés után rágófelszínt befedő betéttel (onlay) vagy csappal és koronával lehet helyreállítani. Erre azért van szükség, hogy a gyökérkezelt fogat megvédjük a töréstől, illetve, hogy visszaállítsuk eredeti funkcióját és esztétikáját.

Az onlay és a korona nagy előnye, hogy a rágófelszín felől beborítják a fogat, így sokkal kisebb a meggyengült fog törésének esélye, azonban ezek a fogtechnikus által készített helyreállítások több foganyag elcsiszolását teszik szükségessé, mint egy tömés. Emiatt ritkán, ha a gyökérkezelés előtt, vagy annak során csak kis foganyag hiány alakult ki, és a megmaradó foganyag elegendő teherbírású, megfelelő lehet egy hagyományos tömés készítése.

Gyakran ismételt kérdések a gyökérkezelésről és a gyökérkezelés utáni fájdalomról, kezelésekről

Lehet-e teljesen panaszmentes egy elhalt fog?

Mivel a szervezetünk és az immunrendszerünk egy darabig képes a foggyökér gyulladás krónikus formájának eltűrésére, ezért lehet fájdalommentes egy ilyen folyamat. A rutin fogászati ellenőrzések során egy fogorvos ezt ki tudja szűrni.

Miért fontos kiszűrni egy elhalt fogat, ha nem is fáj?

Mert folyamatosan jelenlévő, állandó gyulladt gócot jelent a szervezetben, amihez másodlagos betegségek is társulhatnak.

Milyen szerszámokkal, eszközökkel végzik a gyökérkezelést?

Az egyik a kézi gyökérkezelés, ekkor a takarításhoz használt gyökérkezelő tűket a fogorvos az ujjai közt fogva használja. A másik módszer a gépi gyökércsatorna tágítás. Ekkor a tűket nem kézben tartják, hanem forgóeszközként befogják a speciálisan gyökérkezelésre kalibrált könyökdarabokba, és a gép végzi el a tágítást. Ez általában gyorsabb, és olyan esetek is megoldhatók vele, ami szabad kézzel nem biztos, hogy megy. Az orvosok nagy része egyébként mindkét módszert használja.

Mennyire fáj a gyökérkezelés?

A hiedelemmel ellentétben nem különösebben megterhelő vagy fájdalmas beavatkozás.

Milyen anyagból van a gyökértömés?

Általában a nagyon kis mennyiségű gyökértömő paszták és guttapercha (gumiszerű anyag) kombinációjából állnak. 

Foglaljon időpontot a gyökérkezelés utáni ellenőrzésre!

A Fehérvári Dental Fogászat Budapest elkötelezett a páciensek maximális elégedettsége és szép mosolya iránt. Az esztétikán túl természetesen az egészség élvez első számú prioritást, így ha további kérdései lennének a gyökérkezeléssel, az az utáni folyamatokkal, felülvizsgálatokkal és kontrollokkal kapcsolatban, bátran forduljon hozzánk!

Rendelőnk telefonszáma:

+36 1 445 0011

Amennyiben a szám foglalt kérjük hívja a központi recepciónkat az alábbi elérhetőségen:

+36 1 700 3930

 

Visszahívást kérek


Fehérvári Dental fogászati szakrendelő

Szolgáltatásaink

Szolgáltatásaink

Tekintse át, hogy milyen szolgáltatásokat vehet igénybe fogorvosaink segítségével!

Megnézem
Fogorvosaink

Fogorvosaink

Fogorvosaink és munkatársaink várják, hogy szakszerű segítséget nyújtsanak a panaszaira.

Megnézem
Időpontfoglalás

Időpontfoglalás

Időpontot kérek fogorvosi kezelésre vagy szűrésre!

Megnézem
Kapcsolat

Kapcsolat

Írja meg miben segíthetünk és szívesen visszahívjuk!

Megnézem