A fogkorona szerepe a fogak megőrzésében
Mikor van szükség fogkorona felhelyezésére, és mit kell tudni a különböző típusú és anyagú koronákról? Hogyan készülnek ezek a fogpótlások, és mit tehetünk tartósságuk érdekében?
Mi az a fogkorona, és mikor lehet rá szükség?
Amikor fogászati koronáról beszélünk, akkor a fog természetes koronájának helyreállítására gondolunk. A fog koronája a fog felső, látható része, amely kiemelkedik az ínyből. A mesterséges fogkorona célja pedig a természetes fog megőrzése és védelme a fog befedésével.
A fogkorona alkalmazását a következő esetek teszik indokolttá:
Egy nagy töméssel ellátott fog befedése és alátámasztása nagy foganyag veszteség esetén.
Egy meggyengengült fog törés elleni védelme vagy egy repedt fog összetartása.
Fogászati implantátum fedése.
Egy már letört fog vagy egy erősen elkopott fog helyreállítása.
Fogászati híd rögzítése.
A fogkorona anyaga
A koronák különböző anyagokból készülhetnek, például:
porcelán
kerámia
cirkónium-dioxid
fém
kompozit
különböző anyagok kombinációja
A korona anyagának kiválasztásakor a fogorvos figyelembe veszi a
a fog elhelyezkedését,
hogy mennyi látszik majd a fogból mosolygás közben,
az ínyszövet helyzetét,
a koronát igénylő fog funkcióját,
hogy a természetes fog mekkora része maradt meg, illetve
a környező fogak színét.
A porcelán fog típusai
A fémkerámia korona elkészítésekor az alap egy szilárd fémváz, amelyre a porcelánt ráégetik. Ez a típus nagy teherbírású, és többnyire az oldalsó fogpótlásoknál használatos.
A cirkon korona vázát a fehér színű cirkon-dioxid biztosítja, amelyre porcelán bevonat kerül. Remek választás fémallergiáknál, illetve a tökéletes esztétikum miatt frontfogak esetében.
A préskerámia korona más néven teljes kerámia korona teljes egészében porcelánból készül, így valójában csak ez a típus érdemelné meg a porcelán korona elnevezést. Ebben az esetben nincs szükség vázra, mivel a fogkorona egyben készül el. A cirkon koronához hasonlóan szintén teljesen fémmentes.
A műanyag fogkorona ideiglenes koronaként kerül a fogra, amíg a fogtechnikus el nem készíti a tartós változatot.
Hogyan készülnek a porcelán fogak, fogkoronák?
A fogorvos megvizsgálja és előkészíti a koronára szoruló fogat. Ez magában foglalhatja a fog röntgenfelvételének elkészítését is.
Érzéstelenítés mellett ezután lecsiszolja a fog külső rétegének egy részét.
A fogról és a környező fogakról lenyomat, azaz fog mintavétel történik.
Ezután egy ideiglenes koronát helyez a fogra, hogy megvédje a külső behatásoktól.
A lenyomatot elküldi a fogtechnikushoz, aki rövid időn belül elkészíti a végleges koronát.
A próba után a fogművet a fogra ragasztják egy speciális cement anyaggal, amely stabilan rögzíti a fogkoronát.
Amennyiben implantátumra kerül a fogkorona, az eljárásnál nincs szükség csiszolásra, mivel a műgyökérre, azaz az implantátumra helyezik fel a fogpótlást.
Fogkorona árak a Fehérvári Dentálnál
A beavatkozások költségeit a felhasznált anyagok, illetve a kezelések komplexitása befolyásolja. A fogkorona árakat, illetve további kezeléseink, szolgáltatásaink díjszabását Árak aloldalunkon tekintheti meg.
Milyen szövődmények alakulhatnak ki a koronával?
Érzékenység. Az újonnan koronázott fog közvetlenül a beavatkozás után érzékeny lehet, amint az érzéstelenítés kezd elmúlni. Ha a koronázott fogban maradt ideg, akkor hőérzékenységet tapasztalhat, ilyenkor fogorvosa javasolhatja, hogy érzékeny fogakra kifejlesztett fogkrémmel mosson fogat. A harapáskor jelentkező fájdalom vagy érzékenység általában azt jelenti, hogy a korona túl magas.
Meglazult korona. Előfordul, hogy a cement kimosódik a korona alól. Ez nem csak azt eredményezi, hogy a korona meglazul, hanem azt is, hogy a baktériumok beszivárognak és szuvasodást okoznak a megmaradt fogban. Ha úgy érzi, hogy a korona nem stabil, forduljon feltétlenül fogorvosához.
Sötét vonal a fogkoronán az íny vonalában. Az ínyvonal melletti sötét vonal előfordulhat, ha fémkoronát kapott. Ilyenkor egyszerűen a korona fémje üt át. Bár önmagában nem jelent problémát, az esztétikum helyreállítása érdekében előfordulhat, hogy koronáját fémmentes változatra kell cserélni.
Rés a korona és az íny között. Egy idő után előfordulhat, hogy a szájüreg változásai miatt a fogpótlások nem passzolnak tökéletesen, ami fogérzékenységet, illetve ínybetegségeket is okozhat. Ilyenkor a korona levételére, cseréjére kerülhet sor.
A koronák élettartama meglehetősen hosszú, amennyiben a páciens hangsúlyt fektet a megfelelő szájhigiéniára, amelynek részét képezi a rendszeres fogkő eltávolítás, illetve a fogászati kontroll, hogy a fogpótlások sokáig épek maradjanak.
Fehérvári Dental: professzionális fogászati ellátás Budapest szívében
1997-es megalakulásunk óta arra törekszünk, hogy az Ön családja a lehető legmagasabb színvonalú és teljes körű ellátásban részesüljön, a csöppségektől a dédnagymamákig. Specialistáink a fogászat minden területét lefedik, így a bonyolult, több fogszakorvost igénylő kezelések is helyben megoldhatók. Csapatunk profi és összehangolt működése a teljes ellátási folyamat során - a szakorvosi konzultációktól az adminisztratív teendőkig - mindenhol megmutatkozik.
Fogászatunk kialakításában és technikai felszereltségben is a magas színvonalat képviseli. Három szintes klinikánkon 3 modern kezelő, és egy képalkotó diagnosztikai helység (panoráma röntgen, teleröntgen, CBCT, intraorális) található. A szinteket tágas lift köti össze, amely mozgásukban korlátozott és babakocsival érkező pácienseink számára is kényelmesen használható.
Visszahívást kérek
Fehérvári Dental fogászati szakrendelő
Szolgáltatásaink
Tekintse át, hogy milyen szolgáltatásokat vehet igénybe fogorvosaink segítségével!
MegnézemFogorvosaink
Fogorvosaink és munkatársaink várják, hogy szakszerű segítséget nyújtsanak a panaszaira.
Megnézem